Десантно-штурмові війська Збройних Сил України

9 Лютого 2024р. / 9:55

Десантно-штурмові війська Збройних Сил України

Сучасні військовослужбовці Десантно-штурмових військ ЗС України – це спадщина мільйонів солдатів, які служили в минулому, з часів становлення Українського козацтва до початку збройної агресії Росії на Донбасі. Воїни-десантники постійно демонструють свій характер, відданість і компетентність захищати нашу країну у складних умовах.

У сьогоднішньому нестабільному середовищі, Десантно-штурмові війська повинні залишатися готовими відповісти на заклики національної безпеки де завгодно і в будь-який час, майже без підготовки. Через це постійна готовність до швидкого перекидання на будь-який напрямок та ведення бойових дій є нашим першочерговим завданням.

Ми продовжуємо цілеспрямовано розвивати спроможності військ, але основним в нашій підготовці залишається дотримання зобов’язання – ніколи не наражати солдата на небезпеку, якщо він не пройшов повну підготовку, належним чином не забезпечений, а головне, не сплановано в повній мірі застосування з’єднання, військової частини  або підрозділу. Це наше моральне правило.

Взагалі, фундаментальне завдання сучасного десантника сьогодні таке ж, як і солдата в минулому – перемога. Це виклик, якому ДШВ повинні бути завжди готові відповідати сьогодні і завтра.

Десантно-штурмові війська Збройних Сил України – окремий рід військ ЗС України, що характеризується високою маневреністю та автономністю дій, призначений для швидкого розгортання з метою прикриття (оборони) окремих напрямків (районів), ведення наступальних (штурмових) дій, а також охоплення противника повітрям, ведення бойових дій у його тилу.

Ведення операцій (бойових дій) Десантно-штурмовими військами дозволить розширити зону ведення воєнних дій від переднього краю до тилової границі, посіяти паніку та паралізувати дії противника і його волю до опору, дезорганізувати його систему управління військами і зброєю, роботу тилу та тим самим створити сприятливі умови для перемоги навіть над переважаючими силами противника.

Бойовий склад Десантно-штурмових військ за функціональним призначенням (цілями, завданнями і функціями, укомплектованістю, оснащеністю) відноситься до сил негайного реагування ЗС України.

Організаційно до складу ДШВ ЗС України входять:

командування ДШВ ЗС України, як орган військового управління, що виконує функції генерування, планування застосування та управління діями військ;

бойові з’єднання, військові частини бойового та тилового забезпечення.

За функціональним призначенням бойові з’єднання, військові частини Десантно-штурмових військ розподіляють на десантно-штурмовий та повітрянодесантний компоненти.

Десантно-штурмовий компонент – десантно-штурмові та аеромобільні підрозділи, військові частини, з’єднання, які призначені для ведення десантно-штурмових дій.

Повітрянодесантний компонент – парашутно-десантні, десантно-штурмові підрозділи, військові частини, з’єднання та повітрянодесантна військова частина, які призначені для ведення бою, бойових дій різними за складом та характером завдань, що виконуються повітряними десантами.

У складі повітрянодесантної та десантно-штурмових бригад можливо виділити окремо штурмовий компонент, що характеризується поєднанням високої тактичної мобільності та підвищеними (у порівнянні з лінійними підрозділами) вогневими можливостями. Штурмовий компонент складають тактичні групи, створені на основі десантно-штурмових, парашутно-десантних батальйонів (рот), підсилених танковими, артилерійськими, зенітними (зенітно-артилерійськими) підрозділами, а також підрозділами бойового забезпечення та логістики. Найбільш доцільно застосовувати дані тактичні групи для подолання укріплених районів, опорних пунктів противника,  знищення (виведення з ладу) його важливих об’єктів, що мають достатнє фортифікаційне обладнання та розвинуту систему охорони і оборони.

“Столицею” Десантно-штурмових військ вважається місто Житомир, де дислоковані Командування ДШВ ЗС України, окрема десантно-штурмова бригада, Навчальний центр, загальновійськовий полігон ДШВ ЗС України та інші підрозділи забезпечення. Одна із вулиць Житомира носить назву Героїв десантників.

Відповідно до Указу Президента України №380/2017 від 21 листопада 2017 року, – в Україні встановлено День Десантно-штурмових військ Збройних Сил України, який відзначатиметься щороку 21 листопада, в день Архистратига Михаїла, покровителя воїні та парашутистів.

Історичні віхи розвитку українського десанту

Аеромобільні війська Сухопутних військ ЗС України були створені після проголошення незалежності України на основі частин і з’єднань Повітрянодесантних військ СРСР, які дислокувалися на території країни. З’єднання та військові частини входили до складу Збройних Сил України поступово, в період з 1 січня 1992 року до початку літа 1993 року.

1999 року Президентом України була затверджена дата Дня аеромобільних військ – 2 серпня.

Починаючи з 1992 року ЗС України беруть участь у миротворчих операціях під егідою ООН, НАТО та інших міжнародних організацій. Відповідно українські десантники неодноразово залучалися до виконання завдань з підтримання миру та безпеки в різних гарячих точках світу, зокрема: Югославія, Ірак, Сьєрра-Леоне, Місія у Косово, Ліберія та інші.

27 липня 2012 було підписано розпорядження про присвоєння Аеромобільним військам ЗС України назви «Високомобільні десантні війська».

З початком незаконної окупації АР Крим та міста Севастополя,  а згодом збройної агресії Росії на Донбасі, військові частини українського десанту виявились одними з найбільш боєздатних у ЗС України.  Рівень підготовки, укомплектованості особовим складом та бойового духу був одним з найвищих серед інших військових частин та підрозділів українського війська у 2014 році.

Саме десантні підрозділи стали тим ядром, яке забезпечило існування Української держави. Всі найскладніші завдання, виконували парашутно-десантні та аеромобільно-десантні батальйони бригад на найбільш гарячих напрямках. Воїни-десантники спільно з приданими підрозділами брали участь у найбільш масштабних бойових операціях: бої за Слов’янськ, Степанівну, Семеніку, Савур-Могилу, Шахтарськ, Нижню Кринку, Дебальцеве, Зеленопілля, Авдіївку, Маріуполь, Тельманове, Трьохізбенку, Лисичанськ, Кримське, Ясинувату, Піски, Донецький та Луганський аеропорт, шахта «Бутівка» та багато інших. Були визволені сотні населених пунктів Донецької та Луганської областей.

У 2015 році бригади ВДВ ЗС України були підсилені танковими підрозділами, таким чином перетворившись на десантно-штурмові. Кожна з бригад отримали по танковій роті. Для посилення вогневої та ударної сили, ВДВ були обрані танки Т-80. Завдяки газотурбінному двигуну, вони мають перевагу у швидкості і маневреності у порівнянні з Т-64.

Починаючи з 2017 року, був зроблений значний крок вперед. Зокрема, почали проходити навчання з кожною бригадою послідовно на декількох полігонах ЗС України, в різних регіонах держави.

Так, особливістю проведення бригадних тактичних навчань з бойовою стрільбою та десантуванням стало те, що нам дало змогу збільшити коло завдань, які ставились перед військовими частинами та підрозділами, збільшити їх складність (максимально наблизити до бойових умов) і найголовніше – провести навчання не на одному місці їх проведення (як застосувалось в минулих роках), а застосувати комплексний метод та провести етапи десантування та бойових стрільб з охопленням 5-6 полігонів та окремих ділянок місцевості.

Також командуванням ДШВ ЗС України введено в практику проведення одночасно двох бригадних тактичних навчань.

У ході навчань, окрім удосконалення злагодженості і польового вишкілу управління, підрозділів, військовими частинами відпрацьовуються питання:

переміщення на великі відстані своїм ходом, залізничним та повітряним транспортом;

десантування особового складу, озброєння військової техніки та вантажів різними способами, включаючи десантування на незнайому місцевість;

подолання водних перешкод як в день так і вночі, як вплав так і за допомогою засобів підрозділів оперативного забезпечення;

організація взаємодії з підрозділами інших родів військ, зокрема з підрозділами Повітряних Сил та авіації СВ ЗС України не лише в ході десантування, а й в ході повітряної підтримки в ході виконання бойових завдань;

застосування нестандартних прийомів та способів ведення бойових дій, зокрема виконання вогневих завдань підрозділами реактивної артилерії з порому та стрільба по морським цілям.

21 листопада 2017 року, в День Архистратига Михаїла було проведено урочисту церемонію на Михайлівській площі в Києві, під час якої Президент України й вище військове керівництво вручили нову символіку:

було проведено церемонію заміни блакитного берета на берети кольору марун разом із новим беретним знаком;

Вручено штандарт командувача Десантно-штурмових військ;

Вручено прапор окремого роду військ;

Встановлено текст клятви десантника;

Озброєння та військова техніка

Бронетанкова техніка: на озброєнні в десантно-штурмових, повітрянодесантній та аеромобільній бригадах ДШВ Збройних Сил України стоять бронетранспортери, БТР-80; БТР-3ДА, бойові машин БМД-1; БМД-2; БМП-1; БМП-2; танки Т-80БВ, бронеавтомобіль «Козак-2М1», КрАЗ Спартан, інші зразки озброєння.

Артилерійське озброєння: на озброєнні артилерійських підрозділів військових частин ДШВ Збройних Сил України знаходяться самохідні гаубиці 2С1 «Гвоздика», 2С3 «Акація», самохідна гармата 2С9 «Нона», причіпна гаубиця Д-30, РСЗВ БМ-21 «Град», 82-мм міномет 2Б-14 «Піднос», автоматичний міномет 2 Б9 «Васильок», 120-мм міномет 2Б11, протитанкові ракетні комплекси «Стугна-П», «Фагот», «Конкурс» та «Штурм-С», рухомі пункти управління та інша техніка.

Озброєння ППО: на озброєнні підрозділів протиповітряної оборони ДШВ Збройних Сил України перебувають зенітні ракетні комплекси «Стріла-10», переносні зенітні ракетні комплекси «Ігла», зенітні артилерійські установки ЗУ 23-2, радіолокаційні станції та рухомі пункти управління тощо.

З питань повітрянодесантної підготовки:

поряд з десантуванням особового складу парашутним способом з літаків Повітряних Сил ЗС України, приділяється велика увага підготовки військовослужбовців до безпарашутного десантування та евакуації за допомогою КЗБО “АДАПТЕР-М1”, “КАНАТ-1”;

апробовані нові умови десантування вантажів парашутним способом, – встановлено мінімально допустиму висоту – 50 метрів;

ініційовано внесення змін в бортове обладнання літаків військово-транспортної авіації, що дасть можливість десантувати техніку та вантажі з гранично малих висот – 5 метрів.

Крім того, особовий склад ДШВ вивчає та практично впроваджує використання парашутних систем компанії “Airbornе Systems”.

Дані системи мають код номенклатури відповідно до стандартів НАТО, стоять на озброєнні ЗС США, провідних країн Європи  та  Близького Сходу, дозволяють здійснювати точну доставку на поле бою і в тил противника особового складу та вантажів без перетину літаками зони ураження комплексами ППО противника.

Підготовка кадрів для ДШВ ЗС України:

Підготовка офіцерського складу оперативно-тактичного рівня здійснюється у Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського.

Підготовка офіцерського складу тактичного рівня здійснюється на  Факультеті підготовки спеціалістів Десантно-штурмових військ Військової академії м. Одеса. Підготовка за іншими спеціальностями для потреб ДШВ ЗС України (командири артилерійських, інженерних, зв’язку, медичних, розвідувальних та інших підрозділів) здійснюється у ВВНЗ Збройних Сил України.

Підготовка сержантського та рядового складу здійснюється на базі 199 Навчального центру ДШВ ЗС України та інших навчальних центрів ЗС України за відповідними спеціальностями для потреби бойових підрозділів та підрозділів забезпечення військових частин.

Необхідно відзначити, що окремим напрямком сучасних Десантно-штурмових військ є специфіка ролі сержанта-десантника. Вона виходить з особливостей застосування та спектра нашого функціоналу. Приміром, під час виконання завдання за лінією бойового зіткнення в тилу противника є високою ймовірність того, що сержант стане головним військовим начальником для групи солдатів і навіть певного підрозділу. Він не завжди матиме змогу порадитися, зв’язатися, щось уточнити у офіцера. Тому роль сержантів у десантних підрозділах надзвичайно важлива.

Саме на здатності підтримувати таку автономність ми робимо акцент у процесі їхньої підготовки.

Міжнародне військове співробітництво

Одним із напрямків міжнародного військового співробітництва за участю підрозділів ДШВ є підтримання миру і безпеки, боротьба з тероризмом під егідою провідних міжнародних організацій. 

Ми постійно працюємо над підвищенням спроможності національної складової до дій у складі спільної Литовсько-польсько-української бригади імені Великого гетьмана Костянтина Острозького (ЛИТПОЛУКРБРИГ) під керівництвом інструкторів Об’єднаної багатонаціональної тренувальної групи – Україна (JMTG-U) та інструкторів ЛИТПОЛУКРБРИГ.

З питань удосконалення системи військової освіти та підготовки кадрів – проводяться заходи щодо:

впровадження стандартів НАТО з індивідуальної підготовки та професіоналізації особового складу ДШВ (іноземними інструкторами тренувальних місії ОРБІТАЛ, ЮНІФАЕР, а також JMTG-U);

підготовки фахівців відповідно до стандартів НАТО під керівництвом інструкторів JMTG-U (участь у змаганнях в Багатонаціональних тактичних навчаннях);

підготовки кваліфікованих фахівців, спроможних у відповідності зі стандартами та критеріями НАТО оцінювати рівень підготовки (навченості) військових частин (підрозділів) ДШВ (в рамках Програми перевірки та зворотного зв’язку КОМ (CREVAL). 

Гордість українського десанту:

Найвищою державною нагородою України – Звання Герой України з врученням ордену «Золота Зірка» відзначено 13 українських воїнів-десантників, з них – 6 (посмертно).

Перший в Україні лицар всіх 3-х ступенів ордену Богдана Хмельницького – полковник Максим Миргородський. У 2014 році, будучи командиром аеромобільного батальйону 79 бригади, Він керував обороною Донецького аеропорту, брав участь в боях за Дебальцеве. З 2018 року – командир 95-ї окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗС України.

А першим в Україні повним кавалером ордену «За мужність» став військовослужбовець 79-ї окремої десантно-штурмової бригади став Павло Чайка.

За особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України, 2856 військовослужбовців ДШВ ЗС України відзначені державними нагородами.

Відзнаками Міністерства оборони України “Вогнепальна зброя” нагороджено 24-х військовослужбовців ДШВ ЗС України.

На даний час накопичений певний досвід оперативної та бойової підготовки в області застосування Десантно-штурмових військ ЗС України.

В той же час безперервний розвиток засобів збройної боротьби, зростання бойових можливостей своїх військ і імовірного противника і надалі будуть впливати на способи дій військ, у тому числі на застосування ДШВ.

Це вимагає постійного пошуку нових рішень застосування ДШВ в операціях, як потужного засобу дій в оперативній, а за певних умов, і в стратегічній глибині противника.

КЛЯТВА

ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ ДЕСАНТНО-ШТУРМОВИХ ВІЙСЬК

ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

Я – десантник Збройних Сил України.

Я – воїн і складова військового колективу. Я служу народові України і живу за законами її збройних сил.

Я завжди ставлю на перше місце виконання бойового завдання.

Я ніколи не прийму поразки.

Я ніколи не спасую перед труднощами.

Я ніколи не залишу в небезпеці бойового товариша.

Я дисциплінований, фізично та інтелектуально розвинений, добре підготовлений і обізнаний в моїй військовій спеціальності. Я завжди підтримую свою зброю, бойову та іншу техніку і себе самого в готовності до дій.

Я – експерт і професіонал своєї справи.

Я завжди готовий виступити на захист Батьківщини, уражати і знищувати ворогів України в бою.

Я – захисник свободи і народу своєї країни.

Я – десантник Збройних Сил України

Офіційна сторінка: https://dshv.mil.gov.ua/

This will close in 0 seconds